Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte market ve pazar tezgahlarını süsleyen greyfurtlar, sağlığımız söz konusu olduğunda saymakla bitmeyen faydalara sahip. Ancak bazı durumlarda zararı da var. İşte greyfurt yemeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler...

Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Greyfurt, hem lezzetli hem de sağlıklı olan tropikal bir narenciye meyvesidir. Taze greyfurt sadece güzel görünmekten daha fazlasıdır. Birçok narenciye gibi, zengin bir besin kaynağıdır. Kahvaltıda yarım greyfurt yemek veya taze greyfurt suyu içmek, güne başlamanın veya yoğun bir günün ortasında yeniden enerji toplamanın harika bir yoludur.

Bağışıklık fonksiyonunu artırabilir

Greyfurt alımı size günlük C vitamini ihtiyacınızın çoğunu sağlar. C vitamini, bağışıklık sistemini desteklemede önemli rol oynayan güçlü bir antioksidandır. C vitamini eksikliği, zayıf bağışıklığa ve zararlı bakteri ve virüslerden daha yüksek enfeksiyon riskine yol açabilir. Bu nedenle, sabahları sadece greyfurt suyu içerseniz, nezlenin burnunu çekmenize bile yardımcı olabilir!

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Kilo yönetimindeki en önemli faktörlerden biri kaloriyi sınırlamaktır. Orta boy bir greyfurt sadece yaklaşık 65 kalori içerir, bir ton besin içerir ve lezzetlidir.

Serbest radikallerle savaşır

Greyfurt, tümü hücre hasarına karşı koruduğu gösterilen önemli antioksidanlar olan C vitamini, lutein, zeaksantin ve likopen içerir. Serbest radikallerin (zarar veren moleküller) oluşumuyla mücadele ederek ve esasen kanser riskinizi azaltarak çalışırlar.

Böbrek sağlığını destekleyebilir

Greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek böbrekleriniz için iyi olabilir. Bunun nedeni, greyfurtların böbrek taşı oluşumunu, özellikle kalsiyum oksalat böbrek taşlarını azaltabilen sitrik asit içermesidir.

Vücudunu nemlendirir

Greyfurtun sağlığa faydalarından biri de %90'a yakın su içeriğine sahip, su açısından zengin bir meyve olmasıdır. Yarım bardak greyfurt yarım bardak su içerir, bu nedenle greyfurt yemek yalnızca günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tokluğu teşvik ederek iştah kontrolüne de yardımcı olur. Ayrıca, nemli kaldığınızda cilt sağlığı için iyidir.

Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir

Greyfurt düşük glisemik indeksli bir besindir, yani kan şekeri seviyelerinizde vahşi dalgalanmalara neden olmaz. Aslında araştırmalar, düzenli olarak greyfurt yiyen kişilerin tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Bilimsel referanslar, greyfurtun hem toplam kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri (kötü kolesterol) dahil olmak üzere kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Greyfurtun zararlı olduğu durumlar! Aman dikkat!

Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Ayrıca greyfurt potasyum bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu yüzden böbrek yetmezliği ya da böbreklerde işlev kaybı gibi sorunu olan kimselerin greyfurt tüketimi tavsiye edilmemektedir. Böbrekler iyi çalışmadığında çok fazla potasyum yüklemesi olursa bunun böbrekler tarafından atılması mümkün olmadığından böbreklerde ciddi problemlerin oluşması kaçınılmazdır.

Narenciye meyvelerinin pek çoğunda bulunan sitrik asit, doğrudan diş minesinde erozyona neden olmaktadır. Mideyle ilgili reflü hastalığı olan kişilerin de greyfurt tüketirken dikkatli olması gerekir. Özellikle greyfurt içerisinde bulunan yüksek asidik faktörler mide ekşimesinde artış yaşatabilir.

haberglobal

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Korkuteli Kızıldağ Köy halkı
Korkuteli

Korkuteli Kızıldağ Köy halkı

Antalya Korkuteli Kızılcadağ Mahalle (köy ) halkı Köylerine Antalya ASAT müdürlüğü tarafından su Sondaj kuyusu açılmasını protesto ettiler. Kızılcadağ Çığlık yaylası arasında vurulan sondaj kuyusu açılmasını protesto ederek derhal sondaj makinesinin kaldırılması istediler.

Baspehlivan Cengizhan ŞİMŞEK  Cayırlara Dönüyor
Korkuteli

Baspehlivan Cengizhan ŞİMŞEK Cayırlara Dönüyor

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, başpehlivan Cengizhan Şimşek'in 10 Mart'tan geçerli olmak üzere 3 ay 15 gün hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Gençler Dikkat! Sadece yaşlılıkta görülmüyor
Antalya

Gençler Dikkat! Sadece yaşlılıkta görülmüyor

Genellikle yaşlılık döneminde sıklıkla karşımıza çıkan unutkanlık günümüzde gençler hatta çocuklar arasında bile görülebiliyor. İşte detaylar...

 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinin Serik mahalle bazlı sonuçları belli oldu
Serik

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinin Serik mahalle bazlı sonuçları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinde Antalya Serik’te 42 mahallede Kılıçdaroğlu, 24 mahallede Erdoğan seçimi önde bitirdi.

Korkuteli Esnaf Odası Üyelerini İstanbul  Automechanika Fuarına götürecek
Korkuteli

Korkuteli Esnaf Odası Üyelerini İstanbul Automechanika Fuarına götürecek

Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar odası da 45 kişilik bir gurupla, Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika Istanbul fuarına gidiyor.

Obezite hastaları bu bilgilere dikkat!
Antalya

Obezite hastaları bu bilgilere dikkat!

Obezite, dünyada her 4 kişiden birinde görülüyor. Türkiye'de de yetişkin nüfusun yüzde 67'sinin fazla kilolu, yüzde 32'sinin obezite hastası olduğu belirtiliyor.