Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek : Sakin Olun Ödemeler Yapılacak

Bir süredir maaşlarını eksik aldıklarını bu ayda maaş alamadıkları iddiası ile iş yavaşlatma eylemine başlayan belediye işçileri dün sabah hiç bir aracın kontağını açmadı. Eylemin maaşlar ödenene kadar süreceği iddia edildi. Bu konu üzerine Korkuteli Belediye başkanı Ömer Niyazi İşlek, basın açıklaması yaptı.

BAŞKAN ÖMER İŞLEK, “SAKİN OLUN, ÖDEMELER YAPILACAK”
Bir süredir maaşlarını eksik aldıklarını bu ayda maaş alamadıkları iddiası ile iş yavaşlatma eylemine başlayan belediye işçileri dün sabah hiç bir aracın kontağını açmadı. Eylemin maaşlar ödenene kadar süreceği iddia edildi.
Bu konu üzerine Korkuteli Belediye başkanı Ömer Niyazi İşlek, basın açıklaması yaptı.
Belediye Başkanı Ömer İşlek, “Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte bir açıklama yapmayı uygun buldum. Bugün sabah itibariyle işçi arkadaşlarımız maaşı alamadıkları için işi yavaşlatma kararı aldılar. Onlara hak veriyorum ekmek davası. Bir konuyu bilmedikleri için böyle bir şey yaptılar. Burada sendika temsilcileri ile konuştuk. Kendilerine gerekli belgeleri takdim ettim. Zihinlerdeki yanlış bilgileri aşmak için açmak adına açıklama yapmak istedim. Belediyede iki ayrı çalışan grubu var. Bir tanesine belediyenin içerisindeki çalışanlar, fen işleri park bahçeler, temizlik işleri bürokratlar, memurlar, imar müdürlüğü gibi belediye bünyesindeki çalışanlar, ikincisi de işletmeler dediğimiz bizim 3 tane belediye şirketine bağlı işletmelerde çalışan işçi kardeşlerimiz, çalışan kardeşlerimiz. Şimdi belediyeye ait her ay 10 ile 11’nde Nüfusuna göre personel maaşlarının ödenmesiyle ilgili devletimiz para gönderiyor. Bunu nereye gönderiyor. Bunu, belediyeye gönderiyor. Şirketlere değil, belediyeye gönderiyor. Bu gönderilen paradan da önce belediye maaşları ödeniyor, daha sonra şirketle belediye arasındaki bağdan dolayı şirkete aktarım yapılıyor. Oradaki maaşlarda ödeniyor.
Yaklaşık bir yıldır, maaş ödemelerinde şirket Kısımında, işletmeler kısmında bir hafta 15 gün 20 gün gibi 7-8 kere kamuoyun ununda malumu olan gecikmeler oldu. Fakat bu güne kadar şantiyelerle belediye çalışanlarıyla belediye işçileri ile ayın 15’inde ayın 16’sında 17’sinde hiç 20’sini geçen olmadı.
3-4 günü geçen bir durumumuz olmadı. İller bankasından gelen para ilk önce Belediye çalışanlarımıza.
Bugün itibariyle Korkuteli Belediyesi çalışanlarında bir tane maaş alacaklısı olan yok. Bir ay önde geçmiş maaş alacaklısı yok. 3-4 gün gecikmesi dışında şantiyenindi her hangi bir şekilde bu 11 gün dışında bir tek ayın 25’i ödememiz var. Bu sene içerisinde 10 gündür. Şimdi burada 11 gündür neden ödenmedi, ve hatta neden ödenemeyecek, bunun açıklamasını yapmamız lazım.
İlk defa bir pozisyonda kaldık belediye olarak. Oda nedir, Korkuteli Vergi dairesi Müdürlüğü, bizim İller bankasından Belediyeye gelen paramızdan toplamda 8 milyon 349 bin 748 lira 89 kuruş, belediyemizdeki 3 şirketin vergi borcundan dolayı hukuksuz bir şekilde kesinti yaptı.
Bakınız hukuksuz bir şekilde. Birde bu ayın 21’inde bizim başkan yardımcılarımız gidip konuşma yaptılar, bu hukuksuz bir şey, siz belediye şirketi tüzel bir kişilik, bir anonim şirketi, bizim sermeye kadar ki kısmını kesebilirsiniz, bu 8,5 milyonu kesemezsiniz, sermayesi kısmından fark var, kesebilirsiniz ve bir yazı istediler vergi dairesi, 21,02,2024’te bizde vergi dairesi müdürlüğümüze yazı yazdık, dedik ki kanunun bu maddelerine göre bu 8,5 milyonu kesemezsiniz, dedik ki bu açıklamalar doğrultusunda kesintilerin sadece ortaklık payımıza isabet eden tutar kadar alabileceği üzerindeki kısmın tarafımıza iadesini talep ediyoruz dedik, Bu kanunen mümkün değil. Aksi takdirde yasal yollara başvuracağımızın bilinmesi ve ilgililer hakkında görevi kötüye kullanma fiili kapsamında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz dedik. 3-4 gündür bekletiyorlar. Hukuken mümkün değil, dolayısıyla biz 11 gündür ilk defa belediye tarafındaki şantiyedeki işçilerimizin parasını ödeyemez durumu geldik. Çünkü 8,5 milyon TL’lik parayı bu koltukta kim oturursa otursun bu parası nasıl tahsis edecek. Dolaysıyla iadesini istedik. Bu Cuma gününe kadar bekleyeceğiz. Cuma gününe kadar paramızı iade ederse 7,5 milyon TL işçilerimize vereceğiz. Eğer ödeme olmaz ise, biz Cuma günü itibariyle kendim belediye başkanı olarak suç duyurunda bulunacağım, dava açacağım. Böyle bir şey için vergi dairesi bize tebligat yapması gerekiyor. Vergi dairesi biz şirkete bildirdik diyor. Şirket başka şey, belediye başka bir şey. Seçime 35 gün kala böyle bir şeyle muhatap olduk, lütfen işçinin üzerinden oyun oynamasınlar. İşçilerimize söyledim, sonuna kadar arkanızdayım, maaşı alıncaya kadar işe çıkmasınlar. Bu iş çözülünceye kadar işe çıkmasınlar. Kimse 8,5 milyon parayı bulamaz. Vergi ayı değil, bizden kesemez. Belediye başkan yarımcılarına da söyledim, 34 gün içinde esnafa para ödemesi yapılmasın ilk önce işçilerin parsını ödeyelim dedim. Vergi dairesi ödeme yapmazsa şurada ayın 11’inde para geliyor. O zaman maaşlarını ödeyeceğiz. Ben 3 yıldır eli kolu bağlı belediye başkanıyım. Sustum konuşmadık. Satış yetkim yok iken, borçlanma yetkim yok iken, belediye işçilerimiz son 1 ayı gecikmiş almadı. Hukuksuz bir şekilde kesilmesiydi emanetimizi namusumuzu teslim edecektik. Yine edeceğiz” dedi.

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlekKorkuteli HaberTürkiyeAntalyaKorkuteli

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.