Antalya’da dev organizasyon; Cilt bakımı ve güzellik sorunları masaya yatırılıyor

Antalya’da dev organizasyon; Cilt bakımı ve güzellik sorunları masaya yatırılıyor 24-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Antalya’da organize edilen uluslararası katılımlı ‘Güzellik, Estetik & Kozmetoloji Çalıştayı’ heyecanla bekleniyor

Antalya’da dev organizasyon; Cilt bakımı ve güzellik sorunları masaya yatırılıyor

Dünyaca tanınmış bilim insanları, cilt ve güzellik uzmanları ile sektör temsilcilerini bir araya getirecek olan bu büyük organizasyonu, TESK, Güzellik Uzmanları Dernek ve Federasyonu, Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları İşletmecileri Federasyonu, ATO, Türkiye Yaşlanma Karşıtı (Anti-Aging) Derneği, Obezite Diyetisyenliği Derneği, Türkiye Beslenme Platformu ve daha pek çok Sivil Toplum Örgütleri destekliyor.

Uluslararası Beautycare’2024 Organizasyon Komitesi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Rüştü Karaman etkinlik ile ilgili şunları kaydetti:

Güzelleşme ve cilt bakımı insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Halen her yıl tüm dünyada milyonlarca insan genç kalmak ve güzel görünmek uğruna milyarlarca lira para harcıyor. Bu uğurda yurt dışına milyarlarca dolarlık döviz kaynaklarımız gidiyor. Buna karşılık, bu alanda halen devam eden bilgi kirliliği, merdiven altı üretilen zararlı kozmetik ürünlerin kullanımı, yanlış ve kontrolsüz cilt bakım uygulamaları sonradan telafisi çok zor olan büyük sorunlara yol açmakta. Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de bilgi ve tecrübelerin ilgili paydaşlarca bilimsel platformda karşılıklı paylaşımı, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi, kozmetikte sağlıklı, yerli ve milli üretimlerin teşvik edilmesi ve sektör sorunlarının çözümü için güncel önerilerin ortaya konması son derece önemli.

GENÇLİK VE GÜZELLİK SAĞLIKLI YAŞAMIN DIŞA YANSIMASIDIR

Organizasyon Komitesi Eş Başkanı ve Ankara Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nevin Şanlıer’de, sağlıklı bir cilt yapısı ve güzelleşmede düzenli beslenme ve sağlıklı yaşamın önemine değinerek, son yıllarda toplumda artan yanlış beslenme ve obeziteye dikkat çekti. Prof. Şanlıer şunları kaydetti:

“Tüm dünyada giderek artan medikal ve sosyoekonomik bir sorun olan obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından çağımızın salgını olarak tanımlanmakta. Obezite, hem yaşam kalitesi hem de cilt sağlığını etkilemekle beraber, dünya genelinde artışın kontrolü, hastalıklı bireyin tedavisi ve toplum sağlığını koruyucu eylemler pandemi tarzında gerçekleştirilmeye çalışılmakta. Diğer taraftan, günlük yeterli ve dengeli beslenme için gerekli besin ögelerinin alımı hem genç hem de yaşlı bireylerin cildinde meydana gelen biyolojik süreçler için son derece önemli. Yaşlanma; içsel yaşlanma ve çevresel faktörlerin neden olduğu dışsal yaşlanma mekanizmalarından etkilenen doğal ve karmaşık bir süreç. Bu nedenle, sağlıklı bir cilt yapısı ve gençleşme uygulamalarının sadece kozmetiklerle ve estetik uygulamaları ile çözülmeye çalışılması son derece yanlış bir olgu. Sağlıklı beslenme ve cilt güzelliği açısından ilk defa yapılacak olan bu çalıştay, başta tıp ve beslenme olmak üzere farklı disiplinler arası doğru bilgi ve tecrübelerin bilimsel veriler ışığında, tüm katılımcılar ile paylaşılması büyük önem taşımakta.

ESTETİK VE GÜZELLİK SEKTÖRÜNDE HALEN CİDDİ SORUNLAR MEVCUT:

Tüm Güzellik Uzmanları ve Eğitim Kurumları Federasyonu TÜGEDEF Başkanı Elif Şebnem Türe’de, Antalya’da gerçekleştirilecek olan bu büyük organizasyonun, bilimsel katkılarının yanısıra sektör sorunlarının giderilmesine de çok önemli ışık tutacağını belirtti. Türe yaptığı açıklamada şunları ifade etti: ‘Güzellik, insanlık tarihi boyunca değişen ve evrilen bir kavramdır. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ve farklı kültürlerin etkilemişimi ile birlikte, güzellik algısı giderek çeşitlenmekte. Eskiden sadece dış görünüme odaklanan anlayış, artık içsel denge, ruh sağlığı ve fiziksel uyumun birleşiminden oluşan bütüncül bir yaklaşım ile yeniden tanımlanmakta. Bu yeni yaklaşım, dinamik ve çok yönlü olan mesleğimizi daha da önemli bir hale getirmekte. Güzellik Uzmanları olarak bizler içsel ve dışsal güzellik arasındaki bu dengeyi sağlamak için kapsamlı bir eğitim gerektiren multi disipliner bir meslek dalını temsil etmekteyiz. Güzellik ve bakım sektörünün lokomotifi olan mesleğimiz, değişen ve gelişen teknolojiye uyum sağlamak için sürekli olarak kendini yenilemekte. Güzellik, sağlık, estetik ve kozmetiğin yer aldığı bu denli büyük bir sektörde de elbette bazı görüş farklılıkları ve gri alanlar söz konusu olabilmekte. Bu nedenle, sektörde yer alan tüm paydaşların bir araya gelerek ortak çözümler bulabileceği platformlar oldukça önemli. TÜGEDEF Federasyonu olarak, güzellik sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve sektörde diğer alan paydaşlarının katılımıyla gerçekleşen seminer ve çalıştaylarda aktif bir rol oynamaktayız. Amacımız, güzellik ve bakım sektörünü daha adil, daha sürdürülebilir ve daha uyumlu duruma getirmek için çaba göstermektir. Ankara Üniversitesi ve Ankara Medipol Üniversitesi ev sahipliğinde 24-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Uluslararası Güzellik Estetik & Kozmetoloji Çalıştayı sektörü bir araya getirecek en büyük çalıştaylardan biridir. Bu çalıştayda Tüm Güzellik Uzmanları ve Eğitim Kurumları Federasyonu TÜGEDEF olarak bizler de mesleğimizi temsil ederek yer alacağız. Güzellik ve cilt bakım uzmanlarının bu çok önemli çalıştaya katılımlarını beklemekteyiz.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

NURAY ÖZER EĞİTİM KURUMLARI ANTALYA’NIN EN BAŞARILI EĞİTİM KURUMU
Antalya

NURAY ÖZER EĞİTİM KURUMLARI ANTALYA’NIN EN BAŞARILI EĞİTİM KURUMU

Nuray Özer, Eğitim sektöründe 10 yıl boyunca edindiği deneyimden ilham alarak, 2012 yılında eşi ERKAN ÖZER ile birlikte kendi adını verdiği markası NURAY ÖZER EĞİTİM KURUMLARI'nı kurdu.

Lokumun Cesur Ruhu Senay Eser
Antalya

Lokumun Cesur Ruhu Senay Eser

Şenay Eser, lokum ve şekerleme sektöründe bir devrim yarattı. Alfakher Lokum'un kurucusu ve sahibi olarak, iş dünyasında kadınların gücünü ve yeteneklerini sergileyen bir örnek oldu.

2024 Manavgat'ta Başpehlivan İsmail Balaban
Manavgat

2024 Manavgat'ta Başpehlivan İsmail Balaban

CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi 1. Etab'ı Manavgat Yağlı Güreşleri'nde finalde rakibi Hüseyin Gümüşalan'ı yenen İsmail Balaban Başpehlivan oldu.

Başkan Caranlar'dan Büyük Başkan Böcek’e ziyaret
Antalya

Başkan Caranlar'dan Büyük Başkan Böcek’e ziyaret

Korkuteli Belediye Başkanı Saniye Caran ve eşi S.S. Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Can Caran, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'i ziyaret etti

Akdeniz Üniversitesinden öğrenciler için 3 Yeni Merkez
Antalya

Akdeniz Üniversitesinden öğrenciler için 3 Yeni Merkez

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine ve öğrenci topluluklarına hizmet edecek olan Psikolojik Destek ve Rehabilitasyon Merkezi, Öğrenci Topluluğu Merkezi ve Akdeniz Restoran’ın açılışı yapıldı.

Antalya'yı ayağa kaldıracak iddia! Kirli su, içme suyu şebekesine mi basılacak?
Antalya

Antalya'yı ayağa kaldıracak iddia! Kirli su, içme suyu şebekesine mi basılacak?

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, Isparta kent merkezinin atık sularının aktığı iddia edilen Karacaören Barajı’ndan Antalya’ya içme suyu verme düşüncesinin tekrar gündeme gelmesine tepki gösterdi.