Çocuk hastalarda gömülü diş çekimlerinde nelere dikkat edilmelidir

Çocukların ön yargı ve korkularını yıkarak diş tedavilerini klinik koşullarda tamamlamak her zaman mümkün olmadığı gibi, gömülü diş çekimleri gibi cerrahi işlemlerin planlanması gerektiği hastalarda, çocuk hastanın tedaviye uyum göstermesi çok daha güç hale geliyor. Devamı haberimizde...

Çocuk hastalarda gömülü diş çekimlerinde nelere dikkat edilmelidir

Çocukların ön yargı ve korkularını yıkarak diş tedavilerini klinik koşullarda tamamlamak her zaman mümkün olmadığı gibi, gömülü diş çekimleri gibi cerrahi işlemlerin planlanması gerektiği hastalarda, çocuk hastanın tedaviye uyum göstermesi çok daha güç hale geliyor.

Dişlerin kemik içinde geliştiği dönemdeki problemler veya bazı hastalıklar, diş sayısında eksiklik ya da fazlalıklara neden olabiliyor. 'Süpernumere diş' olarak adlandırılan, normal diş dizisi dışında, fazla bir diş olarak oluşan dişler hem süt diş dizisinde hem daimi diş dizisinde görülebiliyor. Çocuk hastalarla ilk tanışmalarının genellikle diş ağrısı sebebi ile olduğunu aktaran Çocuk Diş Hekimi Dt. Nurgül Demir hastaların çoğunun, deneyimledikleri diş ağrısının tedirginliği ile isteksiz, arkadaşlarından duydukları hikayelerle endişeli olduklarını ifade etti. Çoğu hastanın kliniğe eski diş tedavisi randevularının sebep olduğu korku ile geldiğini de ifade eden Dt. Nurgül Demir bu sebeple en uygun tedavi yönteminin uyutma olduğunu sözlerine ekledi.

 

'Süpernumere diş' diye tabir edilen dişlerin çoğunlukla, üst keser dişler bölgesinde oluştuğunu kaydeden Çocuk Diş Hekimi Dt. Nurgül Demir "Ağız içinde keser dişlerin komşuluğunda, sürmüş olarak görebileceğimiz bu fazla dişler, gelişimini kemik içinde de sürdürmeye devam edebilir, gömülü olarak kalabilir. Çocuk hastalarda sıklıkla görmeye başladığımız süpernumere dişler için; rutin diş kontrolleri veya diş ağrısı, travma kaynaklı diş kırıkları, diş renklenmeleri gibi şikayetler sebebiyle kliniklerimize başvuran hastalarımızın ilk muayeneleri sırasında aldığımız diş filmleri tanı koydurucudur. Yani çoğu zaman, farklı bir şikayet için başvuran hastalarımızda klinik muayene veya radyolojik değerlendirme ile süpernumere diş varlığını tespit ederiz" dedi.

 

Tedavide geç kalmamak önemli

"Kemik içinde gelişimini sürdürmeye devam eden fazla dişler; daimi diş dizisinde aralanmalara, konum ve sürme bozukluklarına, diş sürmelerinde gecikmelere neden olabileceği gibi; zaman içerisinde bölgede kist oluşumuna, komşu diş dokularında hasarlara, ağrı ve şişliklere de sebebiyet verebilir" uyarısında bulunan Nurgül Demir "Çocuk diş hekiminin eksiksiz muayenesi ve diş filminin detaylı değerlendirilmesi sonucunda, çekimi planlanan süpernumere dişin; ideal zamanda, doğru bir tedavi planlamasıyla ve mutlaka 'çocuk hastalarda cerrahi işlem deneyimi olan' bir 'ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı' tarafından alınması gerekir. İşlem sonrasında hastanın, düzenli kontroller ve periyodik olarak alınan filmlerle yapılan diş sürme ve dizilim takipleri çok önemlidir. Gömülü süpernumere dişlerin erken teşhisi ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek diş aralanmaları, diş sürme gecikmeleri, diş dizilimi bozuklukları, kistik problemler, bölgesel enfeksiyonlar ve yakın komşuluktaki sağlıklı diş dokularının zarar görmemesi açısından çok önemlidir" dedi.

 

Süpernumere Dişin Çekiminde Genel Anestezi Kararı Neye Göre Verilir? Sorusunu cevaplayan Nurgül Demir etkenleri şu şekilde sıraladı;

 

-Diş hekimi fobisi veya kontrol edilemeyen bulantı refleksi varlığında, korku ve kaygı düzeyinin çok yüksek olduğu vakalarda,

 

-Bazı sistemik hastalıkların sebep olduğu ve hastamızın koltukta yapılan işlemlere uyum göstermesini engelleyen özel durumlarda ve özel gereksinimli hastalarımızda

 

-Diş hekimi koltuğuna sınırlı süre ve belirli işlemlerde tolerans gösterebilen çocuk hastalarımızda, gömülü diş çekimlerini çoğunlukla uyutarak planlamamız gerekiyor.

 

-Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, yapılacak olan diş tedavileri ve planlanan tedavi süresi göz önünde bulundurularak; Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Derneği'nin yönergelerine göre tedavi yapılmalı.

 

-Ameliyathane koşullarında uyutularak, genel anestezi altında yapılması planlanan işlem için anestezi uzmanı ile birlikte planlama yapılır.

 

-Uyutularak tedavi planlaması yapılacak her hastanın tıbbi hikayesi mutlaka ilk sırada sorgulanmalıdır. Eğer takip altında olduğu herhangi bir sağlık problemi varsa anestezi kararı ilgili tıp hekimine danışarak verilmelidir.

 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kumlucalı Muhasebeciler Vergi haftası nedeniyle Vergi dairesine ziyarette bulundu
Kumluca

Kumlucalı Muhasebeciler Vergi haftası nedeniyle Vergi dairesine ziyarette bulundu

Vergi Haftası nedeniyle Kumlucalı Muhasebeciler Vergi Dairesi Müdürü Kenan İlçi makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

Korkuteli Belediye Başkan Adayı Sadık Önal, “Ütopya hayaller değil gerçekçi projeler ile karşınızdayız” dedi
Korkuteli

Korkuteli Belediye Başkan Adayı Sadık Önal, “Ütopya hayaller değil gerçekçi projeler ile karşınızdayız” dedi

İlk olarak söz alan Ak Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Kök de yaptığı konuşmasında “Allah’ın izni Antalya’da Hakan Tütüncü. Korkuteli’nde Sadık Önal Başkan olacak. Üçlü olsun Güçlü olsun.

Antalya Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan Adayı Seda Kul Kimdir
Antalya

Antalya Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan Adayı Seda Kul Kimdir

30 mart 2024 pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Bağımsız Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Seda Kul Kimdir.

Korkuteli CHP başkan adayı Saniye Can Belediye Çalışanları ile
Korkuteli

Korkuteli CHP başkan adayı Saniye Can Belediye Çalışanları ile

Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli Belediye Başkan Adayı Saniye Caran, seçim çalışmaları kapsamında sabahın erken saatlerinde belediye çalışmaları ile toplantı yaptı. Yapılan toplantı sonrasında sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Ak Parti Kepez Belediye Başkan aday adayı olan  Mustafa Özsoy dan Sitem dolu Açıklama
Kepez

Ak Parti Kepez Belediye Başkan aday adayı olan Mustafa Özsoy dan Sitem dolu Açıklama

31 mart 2024 yerel seçimlerde Antalya Kepez Belediye Başkan aday adayı olan Mustafa Özsoy görev geri döndü.

Cumhur İttifakı Belediye Korkuteli Belediye  Başkan Adayı Dr.Sadık Önal :  Meyve Borsası Açılacak
Korkuteli

Cumhur İttifakı Belediye Korkuteli Belediye Başkan Adayı Dr.Sadık Önal : Meyve Borsası Açılacak

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Dr.Sadık Önal mahalle toplantılarına Sülekler mahallesinde devam etti. Sadık Başkan meyve borsası ve mesire alanı için söz verdi.