Finike

Havaların Sıcak Gitmesi ile Erken Hasat Başladı Finike Washington Portakalı Almanya'da

Havaların sıcak gitmesiyle Antalya'nın Finike ilçesinde bu yıl erken hasadına başlanan portakal, yurt içi pazarlar ile Almanya'daki raflarda yerini almaya başladı

Havaların Sıcak Gitmesi ile Erken Hasat Başladı  Finike Washington  Portakalı Almanya'da

Hasadına başlanan Finike portakalının yüzde 20'si Almanya'ya ihraç ediliyor
- Havaların sıcak gitmesiyle Antalya'nın Finike ilçesinde bu yıl erken hasadına başlanan portakal, yurt içi pazarlar ile Almanya'daki raflarda yerini almaya başladı
- Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu:
- "Finike portakalının, aroması ve şeker oranı yüksek, çok sulu ve yendiği zaman ağızda asla posası kalmıyor"
Antalya'da bu yıl hava koşulları nedeniyle erken hasat edilmeye başlanan Finike portakalı bir yandan yurt içi pazarına sevk edilirken bir yandan da Almanya'ya ihraç ediliyor.
Tat ve aromasıyla damakta ayrı bir lezzet bırakan coğrafi işaretli "Finike portakalı"nın hasadına bu yıl Akdeniz Bölgesi'nde havaların sıcak gitmesi nedeniyle erken başlandı.
Çoğunlukla Washington Navel cinsi portakal üretiminin olduğu Finike ilçesindeki portakal bahçelerinde hasat hareketliliği yaşanıyor.
Havanın durumuna göre günde 300 ila 500 ton arası toplanan portakalın hasadı mayısa kadar sürüyor.
Bahçeden kasalarla traktörlere yüklenen portakallar, ilçedeki tesislerde yıkanıp paketlendikten sonra naklediliyor.
Üretimin yaklaşık yüzde 80'i İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere iç pazara sunuluyor, yüzde 20'lik bölümü de Almanya'ya ihraç ediliyor.
Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu,  ilçede 30 bin dekar alanda portakal üretildiğini söyledi.
Ekim ayı sonunda erkenci portakalların toplanmaya başlandığını belirten Sarıçobanoğlu, "Finike portakalı, 3 tarafı dağ, önü de deniz olan bir bölgede yetişiyor. Buranın havası ve toprağının alüvyon olması diğer portakallara göre fark oluşturuyor. Finike portakalının, aroması ve şeker oranı yüksek, çok sulu ve yendiği zaman ağızda asla posası kalmıyor." dedi.
Pazarlardaki bütün portakalların "Finike portakalı" diye satılmasına tepki gösteren Sarıçobanoğlu, "Antalya'nın diğer ilçeleri ve Muğla bölgesindeki portakallara da 'Finike portakalı' damgası vurulup satıldığını görüyoruz. Bu da gerçek Finike portakalının değerini düşürüyor." diye konuştu.
Kentte son haftalarda yaşanan fırtına ve soğuk rüzgarların geç hasat edilecek bazı portakallara zarar verdiğini aktaran Sarıçobanoğlu, "Bahçelerde yüzde 25 oranında zarar var. İklim değişikliği nedeniyle her yıl ya hortum ya sel ya da fırtınadan portakallar zarar görüyor. Bu yıl 250 bin ton rekolte bekliyoruz. Bahçeden 6 ila 7,5 lira arasında satılıyor. İstanbul'da ise pazarlarda 40 liraya kadar satıldığını görüyoruz. Finike portakalını Almanya'ya ihraç ediyoruz. Özellikle o pazarda portakalımız rağbet görüyor, seviliyor." ifadelerini kullandı.
İki yıl önce olumsuz hava koşulları nedeniyle 200 bin ton rekolte elde ettiklerini kaydeden Sarıçobanoğlu, geçen yıl ise 250 bin ton üretim gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Portakal ihracatı yapan bir firmanın sahibi Ali Denel ise bahçelerden toplanan portakalları yıkayıp paketledikten sonra hem yurt dışına hem de büyükşehirlerdeki bazı manav ve büyük marketlere gönderdiklerini kaydetti.
Finike Portakalı, 2008 yılında coğrafi işaretle tescillenmişti. Ali Karataç - Finike

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Finike Hasyurt Tarım Fuarı Açıldı
Finike

Finike Hasyurt Tarım Fuarı Açıldı

Türkiye'nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan Finike Hasyurt Tarım Fuarı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde 27’nci kez kapılarını açtı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarımın başkenti Antalya’da

Antalya Hasyurt Tarım Fuarı  8- 10  Mayısta Açılacak
Finike

Antalya Hasyurt Tarım Fuarı 8- 10 Mayısta Açılacak

Türkiye'nin ilk tarım fuarı olma özelliğini taşıyan "Hasyurt Tarım Fuarı", Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde bu yıl 8-10 Mayıs tarihlerinde 27'nci kez gerçekleştirilecek. 

Finike bir değerini daha kaybetti. Uğur Kamil Karcı  vefat etti
Finike

Finike bir değerini daha kaybetti. Uğur Kamil Karcı vefat etti

Finike'nin sevilen yüzü Hayırsever iş insanı Uğur Kamil Karcı hayatını Kaybetti

Başkan Hakan Tütüncü Finike’de ilgi ile karşılandı
Finike

Başkan Hakan Tütüncü Finike’de ilgi ile karşılandı

Antalya’nın Altın çağının yaşayacağını belirten Tütüncü” Finike’mizde Yörük ateşini yaktık.

Atay Uslu Antalya'da Hakan Tütüncü Finike'de Cenk Tütüncü ile Eser siyaseti
Finike

Atay Uslu Antalya'da Hakan Tütüncü Finike'de Cenk Tütüncü ile Eser siyaseti

TBMM Akdeniz-PA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, AK Parti Finike İlçe Teşkilatı ile birlikte Cumhur İttifakı ve MHP Finike Belediye Başkanı Adayı Cenk Şimşek ve MHP ilçe teşkilatını ziyaret etti. FİNİKENİN GENÇ ADAYI CENK ŞİMŞEK…

 Sondakika  Finike de Fecı Kaza 2 Ağır 3 yaralı
Finike

Sondakika Finike de Fecı Kaza 2 Ağır 3 yaralı

Finike de Kaza 3 yaralı 2 Ağır yaralı Finike ilçesi Hasyurt Mahallesi Sahil Yarbaşı Caddesi üzeri Yarbaşı ilkoku karşında Meydana gelen kazada 3 yaralı 2 si ağır yaralandı.