Konyaaltı’nda nostaljik öyküler seyirciyle buluşuyor

Konyaaltı Belediyesi Tiyatro Akademisi hocalarından Bülent Patoğlu’nun yazıp yönettiği ve Antalya’nın nostaljik sokak satıcılarını konu alan Naftalin Kokulu Öyküler, tiyatro severler ile buluşamaya hazırlanıyor. Devamı haberimizde....

Konyaaltı’nda nostaljik öyküler seyirciyle buluşuyor

Konyaaltı Belediyesi Tiyatro Akademisi hocalarından Bülent Patoğlu’nun yazıp yönettiği ve Antalya’nın nostaljik sokak satıcılarını konu alan Naftalin Kokulu Öyküler, tiyatro severler ile buluşamaya hazırlanıyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in “Konyaaltı’nda sanatın her dalını yaşatacağız” düşüncesi ile kurulan Tiyatro Akademisi, yeni bir oyuna imza attı. Belediyenin Tiyatro Akademisi tiyatro hocalarından Bülent Patoğlu’nun yazdığı ve aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı Naftalin Kokulu Öyküler, seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Konyaaltı’nda seyyar satıcılık yaptıktan sonra Antalya merkeze yerleşen ve sokak satıcılığına orada devam eden insanları konu edinen öykü, sahne dekoru ve tiyatro oyuncularının giyeceği kıyafetlerle o günü yansıtacak. Uzun bir çalışma ve araştırma sonucu oyunun öyküsünü hazırladıklarını ifade eden Bülent Patoğlu, oyundaki karakterlerin ve hikâyelerin tamamının gerçek olduğunu dile getirdi. 17 Kasım Cuma günü Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde saat 20.30’da sahnelenecek tiyatro oyununun ücretsiz olduğu bildirildi.


OYUNUN HİKÂYESİ


Naftalin Kokulu Öyküler oyununun hikâyesini anlatan Bülent Patoğlu, tiyatroseverleri oyuna davet ederek şöyle konuştu; “Uzun bir çalışma ve araştırmadan sonra oluşturduğumuz oyunumuzun aslında ana mimarı Sadrettin Özsavaş dersek yerinde olacaktır. Kaleiçi’nde kaybedilmemesi gereken önemli Antalya değerlerinden birisi olan Sadrettin Özsavaş’ın yaşanmışlıklarından aldığımız öyküleri derledik, düzenledik ve kaleme aldık. Onun isteği ile gerçekleşen bu oyun, sonradan bize çok keyif verdiği için bu kez tarihte başka yolculular yapmaya karar verdik. Önce kendi ailemin içerisinde, annemin dediği gerçekten saraydan mı çıkmayızı araştırdım. Sonra döndük dolaştık, ‘Konyaaltı madem Antalya’nın ilk yerleşkesi, niye bunu insanlarla paylaşmıyoruz’ diyerek Antalya’nın Konyaaltı bölgesine özel hikâyelerini de oyunumuza dâhil ettik. Ama oyunumuzla ilgili unutulmaması gereken en önemli noktası şu; tamamı gerçek karakterlerden ve yaşanmış hayat hikâyelerinden oluşuyor olmasıdır. Bu yüzden de bizim için her bir karakter ayrı ayrı kıymetli. Gereken değeri vererek oyunlaştırmaya çalıştık. Dizleriz sizler de keyifle izlersiniz.”

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Tiyatro Akademisi başarıya koşuyor
Konyaaltı

Tiyatro Akademisi başarıya koşuyor

Konyaaltı Belediyesi Tiyatro Akademisi yeni oyuncular yetiştirmeye devam ediyor. Akademide bu yıl eğitim gören 38 öğrenciden 16’sı konservatuvarların oyunculuk bölümlerine yerleşti. Devamı haberimizde...

Antalya ve ilçelerinde bugünün nöbetçi eczaneleri
Antalya

Antalya ve ilçelerinde bugünün nöbetçi eczaneleri

Antalya ve ilçelerinde 30 Kasım Perşembe günü için nöbetçi eczane listesi belli oldu. Nöbetçi eczaneleri buradan takip edebilirsiniz...

Sanatçı Serpil Nur  Kimdir
Konyaaltı

Sanatçı Serpil Nur Kimdir

Serpil Nur 1958 İstanbul doğumludur. Lise Mezunu olan Serpil Nur, uzun süre sahne çalışmaları yaptıktan sonra, 1974 yılında sinemaya başladı.

 BLUEHOMES Turizm  Oğuzhan CİHANGİR Kimdir
Konyaaltı

BLUEHOMES Turizm Oğuzhan CİHANGİR Kimdir

Oğuzhan CİHANGİR, 1995 doğumlu ve Afyonkarahisarlıdır. Antalya Belekte büyümüş olan Oğuzhan Cihangir, Turizm Lisesi mezunudur.

Antalya Kaş Müftülüğü 'nün Mutlu Günü
Kaş

Antalya Kaş Müftülüğü 'nün Mutlu Günü

Antalya Kaş İlçe Müftülüğümüze bağlı Akbel Mehmet Gözalıcı Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu'nda eğitim gören Anber Aslan, hafızlık eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

CHP Antalya Kemer Belediye Başkan Aday Adayı  Mustafa Gül Kimdir
Kemer

CHP Antalya Kemer Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Gül Kimdir

3 Dönem Antalya Kemer Belediye Başkanlığı Yapan Mustafa Gül Kimdir Biyografisi