Mesleki veya kişisel gelişim bir anda kazanılmıyor!

Sabır ve öz disiplinle amacına ilerleyen başarılı oluyor. Devamı haberimizde..

Mesleki veya kişisel gelişim bir anda kazanılmıyor!

Sabır ve öz disiplinle amacına ilerleyen başarılı oluyor

Uzmanlar yeni akademik yılla birlikte yeni bir eğitime başlama ve kendine yatırım yapmanın bireyin gelişimine olumlu katkıları olduğuna dikkat çekiyor.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş, kendine yatırım yapma sürecinde sürdürülebilirliğe vurgu yaparak, "Hiçbir mesleki veya kişisel gelişim bir anda kazanılmadığından insanların sabır ve öz disiplinle amaçlarına doğru ilerlemeleri gerekir." dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş, kendine yatırım yapma ve yeni bir eğitime başlamanın bireyin gelişimi üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş, bu tür eğitimlerin insanda genellikle iki tür etkisinin görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Bunlardan ilki mesleki gelişim olup kişinin mesleğinde kendini güncellemesi, yenilikleri takip etmek veya mesleği ile ilgili bir alanda uzmanlaşmaya çalışması şeklinde gerçekleşiyor. Diğer taraftan ikinci etki olan kişisel gelişim ise insanın spor, yabancı dil, edebiyat, sanat ve benzeri alanlarda benliğini besleme ve kendini gerçekleştirme çabaları olarak tanımlanabilir."

Yeni bir eğitime başlamadan hedeflerin belirlenmesinin önemine değinen Akcanbaş, kişinin zaman, kaynak ve çabalarının boşa gitmemesi için eğitim öncesi amacını belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Eğitimde hedefler saptanırken kişi güçlü ve zayıf yönlerini bilmeli

Akcanbaş, kişisel gelişimin olması gereken amacına yönelik şunları söyledi:

"Elde etmek istediği mesleki gelişim olan kişinin iş yaşamındaki deneyimlerine dayanarak hangi alanlarda kendini geliştirmek istediğini öncelikle tespit etmesi ve eğitim sonrası olası kazanımlarını tahmin etmesi gerekir.

Diğer taraftan kişisel gelişim amaçlayan bir kişinin, yaşamında kendini gerçekleştirme hedefine onu ne tür bir uğraşın yakınlaştıracağını bulması gerekir. Ancak gerek mesleki gerekse kişisel gelişimde hedefler saptanırken insanların güçlü ve zayıf yönlerini bilmeleri ve sınırlarını (kapasitelerini) göz önünde bulundurmaları da önemli."

Yeni bir eğitim programı veya kursu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş, eğitim programı veya kurs seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Seçilen eğitimin gerek mesleki gerekse kişisel gelişime yapacağı marjinal katkı dikkat edilmesi gereken en önemli faktördür. Optimum marjinal katkı için eğitmenlerin yeterlilikleri, eğitimi sunan kurumun saygınlığı ve eğitim sonunda yapılacak belgelendirme türü önem arz eden unsurlardır."

Karar vermede akademik başarı etkili

Akcanbaş, karar vermede hangi faktörlerin etkili olduğuna da işaret ederek, "Eğitmenlerin akademik başarı ve çalışmaları, eğitimin verildiği kurum, eğitim süresi, eğitim ücreti ve belgelendirme türü katılımcıların kararlarını etkiliyor." dedi.

Kendine yatırım yaparken karşılaşılan en yaygın zorluklara da dikkat çeken Akcanbaş, "Genelde maddi kaynak ve zaman kısıtlılıkları katılımcıların karşılaştıkları zorluklar olarak sıralanabilir." diye ifade etti.

Zorlukları aşmak için öneriler...

Zorlukları aşmak için önerilerde de bulunan Akcanbaş, şunları anlattı:

"İnternet ile bilgi açısından küreselleşmiş bir dönemde yaşadığımızdan insanların onlara zorluk çıkartan zaman ve maddi kaynak problemlerini aşabilecekleri pek çok eğitim alternatifi bulunuyor. Gerçekten eğitim almak isteyen kişilerin doğru bilgilere ulaşabilmek için üniversitelerin etkinliklerini, yaşam boyu eğitim faaliyetlerini

takip etmeleri ve ilgili alanlarda kurulmuş olan sosyal topluluklara katılmaları çok yarar sağlayabilir."

Gerçekten istemek, kendimizi motive etmek ve sabırlı olmak çok önemli

Mert Akcanbaş, kendine yatırım yapma sürecinde sürdürülebilirliğe vurgu yaparak, "Mesleki veya kişisel gelişim hakkında bilgi edinmeyi gerçekten istemek, kendimizi motive etmek ve sabırlı olmak sürdürebilirlik için en önemli üç faktörü oluşturmaktadır. Hiçbir mesleki veya kişisel gelişim bir anda kazanılmadığından

insanların sabırla ve öz disiplin ile amaçlarına doğru ilerlemeleri gerekir." diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

CHP  Antalya Konyaaltı Belediye Başkan Aday Adayı Yıldıray Veltan Kimdir
Konyaaltı

CHP Antalya Konyaaltı Belediye Başkan Aday Adayı Yıldıray Veltan Kimdir

CHP Genel Merkez Spor Kurulu Başkan Yardımcısı ve Konyaaltı Sanayici İş Adamları Derneği (KONYSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Veltan, Konyaaltı Belediye Başkanlığı için aday adayı başvurusunu yaptı

Korkuteli Belediye Başkanından imalı paylaşım
Korkuteli

Korkuteli Belediye Başkanından imalı paylaşım

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak

Başkan Medine Yapılmışev 'den İddialı Paylaşım
Korkuteli

Başkan Medine Yapılmışev 'den İddialı Paylaşım

Milliyetçi Haraket Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, sosyal medya hesabından kazanacak aday vurgusu yaparak; 

Serik CHP  Aday Adayı Kadir Kumbul  müracaat etti
Serik

Serik CHP Aday Adayı Kadir Kumbul müracaat etti

Serik devlet hastanesi Baş hekim yardımcısı Uzman doktor Kadir Kumbul, Serik CHP belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel İlk Belediye Başkan adayı Açıkladı
Manavgat

CHP Genel Başkanı Özgür Özel İlk Belediye Başkan adayı Açıkladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel yerel seçim için ilk adayını açıkladı. Aday olmayacağını açıklayan  Antalya ...

Muhtar Bilal Çelik MHP Aksu Belediye Başkan Aday adayı oldu
Aksu

Muhtar Bilal Çelik MHP Aksu Belediye Başkan Aday adayı oldu

Mahalle sakinleri tarafından sevilen muhtar Bilal Çelik, Antalya Aksu'ya daha iyi hizmet edebilmek için Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı.