Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere;Ramazan ihtiyaçlarınızı yerel esnaftan alın

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere Ramazan ayının gelmesi dolayısıyla israf uyarısında bulunarak merdiven altı ürünlere dikkat çekti.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere;Ramazan ihtiyaçlarınızı yerel esnaftan alın

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DEREDEN RAMAZAN ALIŞVERİŞLERİNİZİ ESNAFTAN YAPIN ÇAĞRISI VE İSRAF UYARISI

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere Ramazan ayının gelmesi dolayısıyla israf uyarısında bulunarak merdiven altı ürünlere dikkat çekti.
AESOB Başkanı Adlıhan Dere yayınlamış olduğu mesajında;
“11 ayın sultanı mübarek Ramazan-ı Şerif’e bir kez daha kavuştuk. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Antalya pazarlarında, cadde ve sokaklarda hareketlilik başladı.
Pide, hurma, güllaç, Ramazan şerbeti, pastırma, baklava gibi her bütçeye uygun Ramazan ayının vazgeçilmez ürünleri raflarda yerini aldı. Manav, kasap, pastane, lokanta, fırın, büfe, bakkal gibi gıda alanında faaliyet gösteren esnafımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlarımız Ramazan hazırlıklarını tamamladı. Ancak bu yılki fiyatlar maalesef hem eli hem de cebi yakıyor. Ramazan dolayısıyla temel gıda maddelerine talep artışı oluyor.
Bu artış ise fiyat yelpazesini genişletiyor. İnsanlar alışverişlerinde sırf ucuz diye kalitesiz ve sağlıksız merdiven altı ürünlere yönelebiliyor. Ucuz diye alınan yiyecek ya aynı gün ya da ertesi gün çöpe gidiyor. Bu da daha çok israfa sebep oluyor. Esnaflarımızda her yiyeceğin en tazesi ve kalitelisi var. Özellikle Ramazan’da iftar sofralarında dinimizin yasaklamış olduğu israfın her türlüsünden kaçınmalıyız. Yardımlaşma, dayanışma; birlik ve beraberlik duygularının pekiştiği, güzelliklerle dolu bu Ramazan ayında alışverişlerimizi tanıdığımız, bildiğimiz, güvendiğimiz mahalle esnaflarımızdan yapmalıyız. Böylece hem sağlığınızı güvence altında alır, hem de esnaf ve sanatkarlarımıza bir nebze olsun destek sağlamış oluruz. Durgun geçen günlerin ardından esnaf ve sanatkarlarımız da Ramazan ayının bereketiyle canlanacak İnşallah.” Dedi.

GÜNDE 6 MİLYON EKMEK VE YILDA 26 MİLYON TON YİYECEK
İSRAF OLUYOR

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere;Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere;
“Türkiye'de her gün 6 milyonun üzerinde ekmeğin ve yılda 26 milyon ton civarında meyve, sebze ve gıdalar israf ediliyor. Ülkemizdeki gıda israfının yüzde 42’si evlerde çöpe giden yiyeceklerden kaynaklanıyor. En çok çöpe atılan yiyeceklerin başında ise ekmek, unlu mamuller, sebze ve meyveler geliyor. Diğer aylarda yapılan gıda israfı maalesef Ramazan ayında ciddi boyutlara ulaşıyor. Gün boyu oruç tutup nefsimizi terbiye ederken bir lokma ekmek dahi bulamayan insanların halinden anlamak için bu dönemde gıda israfından mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Alışverişe giderken listesi yapmalı, ihtiyacımız kadar almalı, doyacağımız kadar sofra kurmalıyız.” uyarısında bulundu.

PARAMIZI ÇÖPE ATIYORUZ
Ekmek, sebze ve meyve israfının çok büyük rakamlara ulaştığına işaret eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere; "Ülkemizde sürekli artan nüfus ve yeme, içme ihtiyaçlarımızın değişmesi sebebiyle israf da çok büyük rakamlara ulaştı. İsraf edilen gıdalarla birlikte hem ekmeğimiz, aşımız, nimetimiz hem de paramız ve emeğimiz çöpe gitmiş oluyor. Vatandaşlarımız bir yandan gıda ürünleri ile hayat pahalılığından dert yanarken diğer yandan emek verip alın teri dökerek aldığı ürünleri israf etmemeli. Piyasada özellikle gıda ürünlerinde fırsatçıların fiyat artışı yaptığı bu dönemde israftan ne kadar kaçınırsak ürünlere talep düşünce fiyatlar da düşecektir.” İfadelerine yer verdi.

AESOB Başkanı Adlıhan Dere; “İçinde bulunduğumuz bu mübarek günlerde Ramazan ayının ruhuna uygun hareket etmeye özen göstermeli, elimizde olanı paylaşmalıyız. Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (S.A.V.) ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.’ hadisi şerifini kendimize rehber edinerek yardımca muhtaç olan ihtiyaç sahiplerine destek olmalıyız. Böylece bir yandan orucumuzu tutarak ibadetimizi gerçekleştirirken bir yandan da Ramazan ayına yakışır bir davranış sergilemiş oluruz. Bu duygu ve düşünceler ile Ramazan ayının başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere hemşehrilerimize ve tüm İslam Alemine hayırlar getirmesi dileğiyle kalplerimizden sevgi, sofralarımızdan bolluk ve bereket, evlerimizden, hanelerimizden, işyerlerimizden huzur ve mutluluk eksik olmasın İnşallah.” Şeklinde açıklama yaptı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

ASEOB Antalya Batı ilçelerine yönelik iftar yemeği düzenledi
Antalya

ASEOB Antalya Batı ilçelerine yönelik iftar yemeği düzenledi

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Finike, Kumluca, Demre, Kaş, Elmalı ilçelerine yönelik geleneksel Batı ilçeleri iftar programa Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi,

TESKOMB aracılığı ile 100 milyon TL destek paketi kullandırılmaya başlanacak.
Antalya

TESKOMB aracılığı ile 100 milyon TL destek paketi kullandırılmaya başlanacak.

19.02.2024 Pazartesi gününden itibaren Antalyalı esnaf ve sanatkarlarımıza özel TESKOMB aracılığı ile 100 milyon TL destek paketi kullandırılmaya başlanacak. Esnaf Buluşmasına T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ta katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  Antalya'da  Esnaf Temsilcileri ile buluştu
Antalya

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya'da Esnaf Temsilcileri ile buluştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un teşrifleriyle Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin düzenlediği Sorunlar ve Çözüm Önerileri İstişare Toplantısın katıldı.

Antalya Anfaş  'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarında Tolgahan Demir Rüzgarı
Kepez

Antalya Anfaş 'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarında Tolgahan Demir Rüzgarı

Antalya'da Her yıl düzenlenen 'Beauty Life Estetik, Güzellik, Kozmetik, Kişisel Bakım ve Cosmo Hair Kozmetik Kuaför Ekipmanları Fuarı' 2023 bu yıl da tüm hızıyla sürüyor.

 Antalya Rus Ve Ukraynalıların İstilasında  Yaptıkları Pes Dedirten cinsten
Antalya

Antalya Rus Ve Ukraynalıların İstilasında Yaptıkları Pes Dedirten cinsten

Savaşı Bahane Edip Sıcak denizlere inan Rus Ve Ukraynalılar Antalya'ı İşgal etti . Hatta Antalya Çok Güzel Ama TÜRKLER olmasa diyebilen yabancılar artık kendilerini iyice hissettirmeye başladı.

AESOB Başkanı Adlıhan Dere Korkuteli Sanayi Sitesi Esnafı ile Bir Araya geldi
Korkuteli

AESOB Başkanı Adlıhan Dere Korkuteli Sanayi Sitesi Esnafı ile Bir Araya geldi

Korkuteli İnşaatçılar Elektrikçiler Sıhhi Tesisatçılar ve Doğramacılar Esnaf Odası Başkanı Ünal Ersan “Adlıhan Başkanım her zaman Korkuteli’ne geliyor ve birlikte esnaflarımızı işyerlerinde ziyaret ediyoruz.