Antalya'nın Pehlivanları Çekirdekten Yetişiyor

Antalya’nın hemen hemen tüm ilçelerinde yağlı güreşin yapıldığını belirten Vali Yazıcı; “Güreş, Türkiye’nin milli sporu ama adeta Antalya’ya aitmiş gibi hissediyoruz. Çünkü Antalya’mızın hemen hemen bütün ilçelerinde

Antalya'nın Pehlivanları Çekirdekten Yetişiyor

ANTALYA’NIN EVLATLARI GÜREŞ KÜLTÜRÜYLE ÇEKİRDEKTEN YETİŞİYOR

Vali Ersin Yazıcı 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın madalya kazanarak başpehlivan olan Yusuf Can Zeybek’i makamında kabul etti.
Pehlivanlar arası kıyasıya mücadelenin yaşandığı er meydanında büyük mücadelelere sahne olan 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi İsmail Balaban'ı yenerek başpehlivan olan Yusuf Can Zeybek altın kemeri ile Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.

Güreş’teki Başarılarımız Türkiye’de Büyük Yankı Uyandırıyor
Antalya’nın hemen hemen tüm ilçelerinde yağlı güreşin yapıldığını belirten Vali Yazıcı; “Güreş, Türkiye’nin milli sporu ama adeta Antalya’ya aitmiş gibi hissediyoruz. Çünkü Antalya’mızın hemen hemen bütün ilçelerinde güreş müsabakaları düzenleniyor. Zaten başarılarımız Türkiye’de büyük yankı uyandırıyor. Antalya’nın evlatları güreş kültürüyle çekirdekten yetişiyor ve halkımız da bu sporu severek destekliyor.” dedi.

Güreş’in Temelinde Sabır ve Dirayet Var
2004 yılından bu yana güreşle ilgilendiğini belirten başpehlivanı Yusuf Can Zeybek; “Güreş oldukça zor bir spor. Ama bu sporun temelinde sabırlı ve dirayetli olmak yatıyor. Bazen rakiplerimizle aramızda kilo ya da çok fazla boy farkı olabiliyor. Bu yüzden her müsabakada çok farklı tekniklerle yarışıyoruz. Yılda yaklaşık olarak 80 güreş müsabakası düzenleniyor. Biz bu müsabakaların 45’ine anca yetişiyoruz. Çünkü güreş bedensel olarak insanı çok fazla yoran bir spor.” dedi.

Allah Gücünüze Güç Katsın
Antalya’nın güreşe sahip çıktığını vurgulayan Vali Yazıcı; “Güreş bu şehrin marka değerini artırıyor ve Antalya bu sporu çok iyi bir şekilde yapıyor. Biliyorum ki uzun soluklu çok zaman gerektiren bir spor yapıyorsunuz. Yaptığınız işin inanılmaz bir itibarı var. Antalya bu sporda sayenizde lider. Şehrimiz, güreşe sahip çıkmaya ve başpehlivan çıkarmaya devam edecek. Allah gücünüze güç katsın. Başarıların daim olsun.” şeklinde konuştu.

Vali Ersin Yazıcı, sohbetin ardından başpehlivan Yusuf Can Zeybek ve beraberindekiler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

671. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan Kim Oldu ,Elmalı Güreş ağası kim oldu
Elmalı

671. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan Kim Oldu ,Elmalı Güreş ağası kim oldu

Ağalık ihalesini geçen yılın Elmalı güreş ağası Hakan Çetin 14 milyon 7 bin TL’ye tekrar aldı.671. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri başpehlivanlığını final mücadelesinde Osman Kan’ı yenen Ali Gürbüz kazandı.

671 Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin  Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu
Elmalı

671 Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Başpehlivanı Ali Gürbüz oldu

10 Eylül 2023 pazar günü yapılan geleneksel 671 Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri Başpehlivanı Kim oldu Osman Kan İle Güreşen Ali Gürbüz  Başpehlivan oldu

Elmalı 671 Geleneksel Yağlı pehlivan Güreşlerinde Ali Gürbüz ve Osman kan Finalde
Elmalı

Elmalı 671 Geleneksel Yağlı pehlivan Güreşlerinde Ali Gürbüz ve Osman kan Finalde

Bu yıl 671. düzenlenen Türkiye’nin en eski er meydanı Geleneksel Elmalı Yağlı Güreşleri devam ediyor. Biraz sonra ise final güreşleri başlayacak. 672 yağlı pehlivan ağa Hakan Çetin oldu.

Elmalı  671 Yağlı Pehlivan Güreşleri Yarı Final belli oldu
Elmalı

Elmalı 671 Yağlı Pehlivan Güreşleri Yarı Final belli oldu

Geleneksel 671 Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri 8,9,10 Eylül 2023 tarihlerinde devam ediyor.yarı final belli oldu.

Tarihi geleneksel 671.  Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri Dualarla Başladı.
Elmalı

Tarihi geleneksel 671. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri Dualarla Başladı.

Tarihimizin en eski güreş organizasyonu 671. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri efsane Başpehlivan merhum Recep Gürbüz'ün kabir ziyaretinin ardından Türk'ün İlk Er Meydanı Elmalı Güreş Sahasında kurbanların kesilmesi, duaların yapılması ile başladı.

Elmalı 9'uncu Temsili Yörük Göçü  Coşkuyla Tamamladı
Elmalı

Elmalı 9'uncu Temsili Yörük Göçü Coşkuyla Tamamladı

Elmalı Belediyesi ve Batı Toroslar Yörük ve Türkmen Dernekleri ile birlikte organize ettiği 9'uncu Temsili Yörük Göçü Coşkuyla Tamamlandı.