Başkan Böcek “4. Etap raylı sistem hattının yapımına çok yakında başlıyoruz”
18 kilometrelik 4. Etap Konyaaltı-Varsak raylı sistem hattının yapımına çok yakında başlayacaklarını müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Hattın 5.5 km’si 30 metre yeraltından geçecek ve trafiğe engel olmayacak” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetimizin 100. Yaşında Hayalimizdeki Antalya Sempozyumu’na katıldı. Açılışta konuşan Başkan Muhittin Böcek, dünya kenti Antalya’nın bir çekim merkezi haline geldiğine dikkati çekerek, turizmin getirdiği ek nüfus ve göçün etkisiyle oluşan hızlı nüfus artışının, kentsel gelişmeyi olumsuz etkilediğini belirtti. Başkan Böcek, bu nedenle kente uyum, istihdam, barınma, sosyal hizmet sorunlarının yanında, kentsel fiziksel planlama, ulaşım, altyapı ve çevre yönetimi konularında ihtiyaçların her geçen gün arttığını ifade etti.
Bu yıl, nüfusun 10 katı civarında 25 milyon yerli yabancı misafir ile tarihi bir rekora ulaşmayı beklediklerini söyleyen Başkan Böcek, geçmişten günümüze artarak devam eden ulaşım sorununun kontrolsüz göç ile son yıllarda ivme kazanarak, kentin en önemli problemlerinden biri haline geldiğini kaydetti. Antalya’nın Türkiye’nin nüfusuna göre en fazla araç sayısına sahip, 2 kişiye 1 aracın düştüğü kent olduğuna dikkati çeken Başkan Muhittin Böcek, “Genişlettiğimiz yollar, yaptığımız köprüler, akıllı kavşaklar, ilave toplu taşım araçları, tamamladığımız 3. Etap raylı sistem ile kent içi ulaşımına önemli katkılar sağladık. Şimdi de 18 km’lik 4. Etap Konyaaltı-Varsak raylı sistem hattının yapımına çok yakında başlıyoruz. Hattın 5.5 km’si 30 metre yeraltından geçecek ve trafiğe engel olmayacaktır. 22 km’lik 5. Etap Konyaaltı-Lara-Kundu raylı sistem hattı için de çalışmalarımız hızla devam ediyor” diye konuştu.
Ulaşımın sadece Büyükşehir Belediyesi’nin çabalarıyla çözülecek bir sorun olmadığını vurgulayan Başkan Böcek, Antalya-Alanya otoban ve hızlı tren projelerinin, tamamlanamayan çevre yollarının da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Planlı, kurallı, kimlikli bir kent hedefiyle Antalya’yı ortak akılla yönettiklerini belirten Başkan Böcek, “ Meslek odalarımızla, STK’larımızla hep birlikte omuz omuza çalıştık. Sorunlarımıza beraber çözüm aradık. Antalya büyükşehir belediyesi olarak ele alınacak tüm konularda, bilime ve tekniğe dayalı olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında başladığımız deprem master planını ilgili tüm paydaşlarımızla hazırlıyoruz. Yine hazırladığımız sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planımız kapsamında nötr karbon hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Köyden kente göçü önlemek ve kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yerelden kalkınma projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Kısacası kentimizin tüm problemlerinin farkındayız. Günü, dönemi kurtaran projelere değil Antalyamızın geleceğine yatırım yapıyoruz” diye konuştu.
Antalya Büyükşehir Belediye’sinin bu yıl 13’ncüsünü gerçekleştirdiği Antalya Kitap Fuarı törenle kapılarını açtı. Devamı haberimizde..
Antalya Büyükşehir Belediyesi ölümünün 85. yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü “Son Balo” ile anacak. Şef Aydemir Tuncer yönetimindeki Türk Sanat Müziği İcra Heyeti’nin gerçekleştireceği Atatürk’ü Anma Konserinde son baloda çalınan şarkılar seslendirilecek. Devamı haberimizde
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Enerya Ahlat Doğalgaz Dağıtım şirketine verdiği altyapı desteği ile Elmalı’da 3 bin hane doğal gaz ile buluştu. Devamı haberimizde...
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet’in 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gösteri dalışı yapacak dünya rekortmeni Milli sporcu Şahika Ercümen’i makamında ağırladı. Devamı haberimizde...
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet’in kuruluşun 100’üncü yılında personelini “100. Yıl” ikramiyesi ile sevindirdi. Başkan Böcek, Büyükşehir ve ASAT çalışanlarına 2023 TL Cumhuriyet ikramiyesi verdiklerinin müjdesini verdi. Devamı haberimizde...
Ata’mızın “Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir” diyerek kurduğu ve “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’imiz 100 yaşında. Devamı haberimizde...