Muratpaşa

Başkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yörük Çalıştayı, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde başladı.

Başkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 5. Yörük Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüzde liyakate göre yapılanma vardır. Çünkü bizim yaşam koşullarımızın şakası yoktur. Eğer entrikaya lider belirlemeye kalkarsanız, Allah korusun, yağmurda, yaşta, fırtına da sürünüz telef olur ya da kurtlar kapar” diye konuştu.
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yörük Çalıştayı, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde başladı. Çalıştay için 269 Yörük derneği, federasyonu, konfederasyonu ve vakfı Antalya'ya gelirken ‘Yörükler ve Müzik’ temasıyla gerçekleşen çalıştay, 2 gün boyunca devam edecek. Başkan Uysal, çalıştaya eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken açılış öncesi kültür merkezinin bahçesinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen Yörüklerlerle sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

ÜLKENİN MAYASI

Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Uysal, Yörük kültürünün bu ülkenin mayası, çıkış noktası ve temel kültürü olduğunu söyledi. Bunun aynı zamanda, gelecekte Türkiye’yi en güzel şekilde temsil etme, savunma ve geleceğe taşıma yükümlülüğü olduğunun altını çizen Başkan Ümit Uysal, “Bunu yapmak ve lokomotif olma yükümlülüğümüz var. Şükür ki bunu yapacak bir temel kültüre temel bir duruşa, bir motivasyona sahibiz” dedi.
Bu duruşun yegane dayanağının ise Yörük kültürü olduğunu belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:
Bu kültürde ‘Benim’ demek yoktur. ‘Bizim’ demek vardır. Bizim kültürümüzde, yabancıların meritokrasi dediği liyakate göre yapılanma vardır. Çünkü bizim yaşam koşullarımızın şakası yoktur. Eğer entrikaya lider belirlemeye kalkarsanız, Allah korusun, yağmurda, yaşta, fırtına da sürünüz telef olur ya da kurtlar kapar. O yüzden en kabiliyetli kimse, onun peşine düşme yükümlülüğü vardır. Buna da liyakat diyoruz. Bizim kültürümüzden herkesten emeği oranında yararlanmak vardır. Cinsiyet ayrımcılığı yoktur. Bizim kültürümüzde barış ve diplomasi vardır. Savaşmayı da iyi bilmek ama barışık bir diplomatik kalmak esastır. Çünkü göç yollarında ‘Öldürmeye düşman tükenmez’ denilecek kadar çok çatışma vardır.

YÖRÜKLER DÜNYAYLA REKABET EDECEK

Yörük kültürünün aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır uygarlık düzeyini de aşacak bir motivasyona sahip olduğunu belirten Başkan Uysal, “Muratpaşa Belediyesi olarak, dünyanın en yenilikçi, en kararlı, ikinciliği kabul etmeyen, rekabetçi, üretmeyi hedefleyen, planlamacı, pratik çözümcü, toplumcu, dayanışmacı, ‘biz’ diyen, ülkenin geleceği için umut olabilecek bir kültürü yazılı kayıtlarda sağlamlaştırmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.
Bu amaçla gerçekleştirdikleri Yörük çalıştaylarını her yıl bir tema içinde yaptıklarını aktaran Başkan Uysal, “Yörükler, tarihte olduğu gibi silahın kabzasına yanağını dayadığında olduğu gibi bilgisayar ekranının karşısına geçtiğinde de dünyayla rekabet edecektir” dedi.

TOROSLARIN NAĞMELERİ

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından çalıştay, 2000 yılında hayata veda eden ve Türk halk müziğinin üstadları arasında kabul edilen Özay Gönlüm adına düzenlenen oturumla devam etti. Başkanlığını Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Antalya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü’nden Doç. Dr. Sevilay Gök yaptığı oturumda Yörük kültüründe kadın dansları, Yörük ve Türkmen müziğinde çok seslilik ve boğaz havaları başlıkları ele alındı. Başkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Uysal, ‘Vatanını seven sandığa gelsin’
Muratpaşa

Uysal, ‘Vatanını seven sandığa gelsin’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, partisinin pazar günü yapılacak seçimde görev alacak sandık görevlileri, müşahitleri, bilişim sorumluları, avukatları ve mahalle temsilcileriyle buluşmasında “Vatanını seven sandığa gelsin” dedi.

Başkan Uysal, ’19 Mayıslar hayatın içinde hep var’
Antalya

Başkan Uysal, ’19 Mayıslar hayatın içinde hep var’

Antalya’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da katıldı.

Muratpaşa’yla bir mani kalmadı
Muratpaşa

Muratpaşa’yla bir mani kalmadı

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi ve Adalya Vakfı, 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde oy kullanacak engelli, hasta, yaşlı ve seçmen kütüğü deprem bölgesinde olan vatandaşlar için hazırlıklarını tamamladı.

Antalya Muratpaşa’da kimse sahipsiz değil
Muratpaşa

Antalya Muratpaşa’da kimse sahipsiz değil

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Üçgen Mahallesi’nde düzenlenen iftarda, Muratpaşa’da ‘uzanan elin havada kalmadığı’ bir yaşam kültürünün olduğunu söyledi.

Başkan Uysal, ‘Birleşmek zorundayız’
Muratpaşa

Başkan Uysal, ‘Birleşmek zorundayız’

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Sinan Mahallesi’nde düzenlenen iftarda “Sıkıntıları aşabilmek için birleşmek zorundayız." dedi.

Muratpaşa Kırcami’de değişim başlıyor
Muratpaşa

Muratpaşa Kırcami’de değişim başlıyor

Antalya’da 8 mahallenin tamamı, Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir bölümünü içine alan Kırcami’de, pazartesiden itibaren değişim başlıyor