İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

Bilim insanları Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ön rapor yayınladı. Raporda depremin yarattığı büyük yıkımın beş ana nedeni sıralandı. İşte detaylar..

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından biliminsanları yaşanılan felaketin hazırlık ve yıkım boyutunu 360 derece ele aldılar. En çok sorulan soru; depremin gerçekliğine rağmen neden sağlıklı yapılaşmanın oturtulamadığıydı.

Hürriyet'in haberine göre; İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de konuyla ilgili tüm disiplinlerden biliminsanlarıyla deprem bölgesinde geniş çaplı inceleme yürüttü. İncelemeler sonrasında Kahramanmaraş depremlerinin ön raporu ortaya konuldu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun önsözünü kaleme aldığı raporda üniversitenin inşaat, jeoloji, jeofizik mühendislikleri ile mimarlık fakültesi akademisyenlerinden oluşan biliminsanlarının inceleme ve gözlem sonuçları yer aldı.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

DETAYLI RAPOR HAZIRLANIYOR

Prof. Dr. İsmail Koyuncu, bölgede depremin analizini yapan, fay hareketliliğini inceleyen ‘ön tespit raporu’nu tamamladıklarını belirterek “Deprem felaketinin sonuçlarını kapsamlı biçimde ele alacak detaylı bir rapor ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır” dedi.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

BU DEPREM YEPYENİ BİLGİLER İÇERİYOR

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan iki deprem (Mw 7,8 ve Mw 7,7) meydana geldiği anımsatılan raporda, “Bu depremlerin sonucunda uydu görüntülerinde çok geniş bir alanda yüzey kırığı haritalanmıştır

Bu depremin arazi izleri ve yüzey kırık haritası yepyeni bilgiler içermektedir” denildi. Rapora göre birbiriyle ilişkili segmentlerin atım dağılımı, bölgede aynı anda Amanos Segmenti’nin 2, Çardak Fayı’nın 2, Pazarcık Segmenti’nin 1, Gölbaşı Segmenti’nin 1 bağımsız depremle aynı anda kırıldığını düşündürdü.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

BÜYÜK YIKIMIN ARKASINDA BİRÇOK PARAMETRE VAR

- İTÜ’nün raporunda Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde sırasıyla 7.8 ve 7.7 büyüklüğünde oluşan şiddetli depremlerde Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki 10 ilde çok sayıda betonarme binanın enkaz haline geldiği hatırlatıldı. Bu ölçekte yıkımın ana nedenleri de sıralandı. Raporda enkazın büyük olmasının arkasında birçok parametrenin etkin olduğuna dikkat beş ana neden sıralandı:

1- Binaların çok yaşlı olması.

2- Temellerin oturduğu zeminin taşıma kapasitesinin düşük olması.

3- Kullanılan malzemelerin kalitesiz olması.

4- Kolonlar ve kirişlerin en kesit boyutlarının ve donatı miktarlarının yetersizliği, yönetmeliklere uyumlu olmaması.

5- Bitişik nizamda inşa edilen binaların kat seviyelerinin farklı olmaları.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

8-10 metre yer değiştirdik

Rapora imza atan biliminsanları depremde gözlemledikleri çoklu veri setine bağlı yırtılma-kayma modellerinin, oluşan her iki deprem için birden fazla fay segmenti üzerinde yaklaşık 8-10 metre arasında değişen ve arazi gözlemleriyle uyumlu yer değiştirme değerlerini verdiğine vurgu yaptılar. Açıklamada, modelleme sonuçlarının Nurdağı-Pazarcık ve Ekinözü depremlerinin kırılma sürelerinin sırasıyla yaklaşık 100 ve 60 saniye olduğunu ortaya koyduğu da belirtildi.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

Bilimsel temelli imar affına vurgu

İTÜ’nün raporunda gelecekte aynı yıkımın gerçekleşmemesi için önlemler de yer aldı: “Bilimsel temele dayanmayan imar affı, imar barışı gibi mühendislik hizmeti almamış, sağlıksız ve güvensiz yapı stokunu yasallaştıran düzenlemelere son verilmeli, doğal eşikler yeniden yapılanma sürecinde esas alınmalı, yeni planlama sürecinde kültür varlıkları hariç bu alanlarda yapılaşmalara izin verilmemelidir.”

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

110 Milyon ton tahmini atık öngörülüyor

Raporda, Deprem atıklarına dair ön hesaplamalar da belirtildi. Buna göre toplam deprem atıkları miktarının 50 milyon ton ile 110 milyon ton aralığında olacağı öngörülüyor. Deprem atığının en fazla oluşması beklenen iller depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep ve Adıyaman’dır. O nedenle bu illerde deprem atıkları için gerekli geçici ve nihai depolama alanı ihtiyacı yüksek düzeyde.

İşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön raporİşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön raporİşte büyük yıkımın 5 ana nedeni! Bilim insanlarından ön rapor

11 Ayın Sultanı Ramazan ne zaman başlıyor?11 Ayın Sultanı Ramazan ne zaman başlıyor?

Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın beş temel şartı arasında yer almaktadır. İşte 2023 Dini günler takvimi ile Ramazan Bayramı ve Ramazan ayı başlangıç tarihi...
 
Bina hasar tespit başvurusu nasıl, nereden yapılır?Bina hasar tespit başvurusu nasıl, nereden yapılır?

Türkiye'yi yasa boğan ve 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından birçok binada ağır hasar oluştu. İşte e- Devlet başvuru ekranı ile, bina hasar tespit (depreme dayanıklılık testi) başvurusu hakkında tüm merak edilenler...
 
Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte market ve pazar tezgahlarını süsleyen greyfurtlar, sağlığımız söz konusu olduğunda saymakla bitmeyen faydalara sahip. Ancak bazı durumlarda zararı da var. İşte greyfurt yemeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler...
 
Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde yeni başkan Muzaffer DoğanBucak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde yeni başkan Muzaffer Doğan

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde yapılan kongrede Muzaffer Doğan, yeni başkan seçildi.
 
Yeni Başkan Muzaffer Doğan'ın yönetim kurulu belli olduYeni Başkan Muzaffer Doğan'ın yönetim kurulu belli oldu

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde yapılan kongrede başkan seçilen Muzaffer Doğan'ın yönetim kurulu belli oldu.

gazetevatan

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Dünya Turuna Çıkan Japon aileden örnek davranış
Konyaaltı

Dünya Turuna Çıkan Japon aileden örnek davranış

karavanla çıktıkları geziyi yarıda bırakıp Türkiye’ye gelen Japon aile, belli aralıklarla yardım toplama merkezine yaklaşık 500 bin TL’lik yardımda bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi veterinerleri Gaziantep’te
Antalya

Antalya Büyükşehir Belediyesi veterinerleri Gaziantep’te

Antalya Büyükşehir Belediyesi, depremin etkilediği illerden biri olan Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde önemli çalışmalara imza atarak hayvan sağlığını da ihmal etmiyor.

Depremzedeler bu geziyle moral depoladı
Antalya

Depremzedeler bu geziyle moral depoladı

Antalya’da konaklayan depremzede vatandaşlar kendileri için düzenlenen sosyal iyileştirme çalışmaları kapsamında düzenlenen gezi ile moral depoladılar.

Tütüncü, asrın felaketinden etkilenen illerin hemşehri dernekleriyle buluştu
Kepez

Tütüncü, asrın felaketinden etkilenen illerin hemşehri dernekleriyle buluştu

Depremden etkilenen illerin Antalya'daki hemşehri dernekleriyle buluşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Yaşadığımız felaket büyük bir felaket. Depremin izlerini birlikte sileceğiz." dedi.

Depremzede kadınlara Tütüncü'den 8 Mart karanfili
Kepez

Depremzede kadınlara Tütüncü'den 8 Mart karanfili

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda kalan depremzede kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kırmızı karanfillerle kutladı.

Tütüncü'den, depremzedelere magnet
Kepez

Tütüncü'den, depremzedelere magnet

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya'da misafir edilen depremzede ailelerle beraber magnet yaptı. Geliri etkinliğe katılan depremzede kadınlara verilen magnetlerden 500 tane satın aldı.