Kepez

Kazak kültürü Antalya Kepez’de yaşatılıyor

Antalya Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının kadim geleneksel müzik aleti olan çift telli dombranın anıtı dikiliyor.

Kazak kültürü Antalya Kepez’de yaşatılıyor

KEPEZ'DEN KAZAK KÜLTÜRÜNE ÖNEM
Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının kadim geleneksel müzik aleti olan çift telli dombranın anıtı dikiliyor.
Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, seçim beyannamesinde, daha güvenli hale getirmek amacıyla, ilçedeki mevcut parklarda düzenleme ve yenileme çalışması yapacaklarını açıklamıştı.
Bu kapsamda ilçede hizmet ömrünü tamamlayan mevcut parklar yenileniyor.
Yatırım planlaması çerçevesinde bugüne kadar Yeşiltepe Mahallesi’nde İsmet İnönü Parkı, Ulus Mahallesi’nde Şehit Öğretmen Sadettin Küçük Parkı ile Göksu Mahallesi’nde Şehit Er İsmail Ay Parkı’nda yenileme çalışmaları tamamlandı.
Bakım ve onarım çalışmalarında sıra Yeni Emek Mahallesi’nde, Kazak halk şiirinin büyük ustalarından biri olan ve iki asrın ozanı olarak bilinen Jambıl Jabayev’in isminin verildiği parka geldi.
Kazak kültürü Kepez’de yaşatılıyor
Bu parka, Kepez Belediyesi ve Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosluğu işbirliğiyle Kazakistan'da milli çalgı olarak kabul edilen dombranın anıtı da dikiliyor.
Başkan Mesut Kocagöz, geçtiğimiz günlerde makamında ağırladığı Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev ile anıtın yapımını ve açılış törenini konuştu.
Başkan Mesut Kocagöz, Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yaşatılması adına Jambıl Jabayev Parkı’na, anıt dikileceğini söyledi.
Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu işbirliğiyle anıtın dikileceğini aktaran Başkan Kocagöz, Kazakistan’da yapımı süren anıtın, diplomatik kargoyla getirilerek, parka yerleştirileceğini belirtti.
Kocagöz, Jambıl Jabayev Parkı ve anıtının açılış törenini de Temmuz ayının ikinci haftasında yapacaklarını duyurdu.
Jambıl Jabayev Parkı yenilendi
Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü de, açılış töreni öncesi kent mobilyaları, oyun ve spor ekipmanları tahrip olan, yeşil alan ve bitki örtüsü bozulan Jambıl Jabayev Parkı’nda yenileme çalışması başlattı.
Marangoz, boyacı, demirci, inşaatçı ve ağaç dikiminden oluşan çalışanlar, 7 bin metrekare büyüklüğündeki yeşil alanın bakım ve onarımını yaptı.
Bank, dörtlü piknik masaları ile kamelyaların kullanım ve mevsimsel şartlardan dolayı kırılan, eskiyen ahşap kısımları, yenisiyle değiştirildi. Yenilenen kamelyalar ile bakımı yapılan çocuk oyun parkındaki ekipmanlar boyandı.
Eskiyen çöp kutuları da yenisiyle değiştirildi. Kırılan bordür taşları ile zemindeki travertenler tamir edilirken, ağaçların budaması yapıldı ve parkın uzayan çimleri de biçildi. Parkın zaman içerisinde topraklaşan bölümlerine de çim atıldı.
Basketbol sahasının potaları tamir edilirken, fileleri de yenilendi.
Bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasından sonra yeniden halkın kullanımına açıldı.
Kazakistan’ın geleneksel müzik aleti dombranın anıtının dikileceği Jambıl Jabayev Parkı’nın hemen yanı başında 15 Temmuz Demokrasi Anıtı da yer alıyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

CHP Sözcüsü Deniz Yücel'den Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz açıklaması
Antalya

CHP Sözcüsü Deniz Yücel'den Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz açıklaması

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, teleferik kazasıyla eleşkilendirilmeye çalışılan ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile ilgili açıklamalarda bulundu

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz  işçi personeline çifte bayram yaşattı
Kepez

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz işçi personeline çifte bayram yaşattı

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz , 2024 yılı ikinci yarı ikramiye ödemelerini Ramazan Bayramı öncesinde yaparak, işçi personeline çifte bayram yaşattı.

Antalya'da cinsel saldırı sanığı doktor Bakın Kendini Nasıl savundu
Kepez

Antalya'da cinsel saldırı sanığı doktor Bakın Kendini Nasıl savundu

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRIDAN AYRI AYRI CEZALANDIRILMASI İSTENDİ Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyle Cantimur hakkında Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.SANIK İLK KEZ HAKİM KARŞISINDA

Antalya Büyükşehir Meclisi Toplandı Başak Mesut Kocagöz Alkışlarla Karşılandı
Kepez

Antalya Büyükşehir Meclisi Toplandı Başak Mesut Kocagöz Alkışlarla Karşılandı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin grup sözcüleri de Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e geçmiş olsun dileklerini iletti

Kepez'e Sevgi Çiçekleri Renk verdi
Kepez

Kepez'e Sevgi Çiçekleri Renk verdi

Antalya Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü de, Başkan Mesut Kocagöz’ün sevgi mesajı kapsamında ilçeyi çiçeklerle süslüyor.

Kepez 'de Doğalgaz  Atağı
Kepez

Kepez 'de Doğalgaz Atağı

Antalya Kepez’in batı mahalleleri temiz enerji kaynağı doğal gaz konforuyla buluşuyor.