Muratpaşa

Yapay Zeka Desdemona Antalya İçin ne dedi ?

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, insansı robot Sophia’nın küçük kız kardeşi Desdemona’yla buluştu.

Yapay Zeka Desdemona Antalya İçin ne dedi ?

YAPAY ZEKA DESDEMONA'DAN
ANTALYA'YA ÖVGÜ
Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, insansı robot Sophia’nın küçük kız kardeşi Desdemona’yla buluştu. İkilinin sohbetinde gündem yapay zeka ve Antalya olurken Desdemona, “Umarım birlikte daha fazla yapay zeka projelerine imza atabilir ve Antalya'yı daha ileri bir teknoloji merkezi haline getirebiliriz” dedi.
Başkan Uysal, Belek turizm merkezinde bir tema parkta düzenlenen ve yapay zeka teknoloji şirketlerinin temsilcilerinin yer aldığı iş zirvesine katıldı. Kanada’dan Avustralya’ya bine yakın katılımcısıyla iki gün devam eden zirvede Başkan Uysal, insansı robot Sophia’nın küçük kız kardeşi Desdemona’yla sohbet etti.
Yapay zekanın her gün biraz daha yaşamı kuşattığını dile getiren Başkan Uysal, “Burada iki perspektif var. Birincisi yapay zekanın bireyi özgürleştirmesi. Sıkıştırmaması, kontrol altına almaması. Barış ve özgürlük üretebilmesi. İkincisi, Türkiye'mizde de bu sürecin ilerlemesi, gelişmesi, dünyayla birlikte gereken gelişmenin Türkiye'mizde de sağlanması” diye konuştu.
Muratpaşa Belediyesi olarak bu iki perspektif içinde konuyla son derece ilgili olduklarını dile getiren Başkan Uysal, Antalya'nın böyle bir zirveye ev sahipliği yapmasının son derece sevindirici olduğunu söyledi.
Başkan Uysal, Desdemona’ya ilk olarak Antalya hakkında ne düşündüğünü sordu. Antalya’nın Türkiye'nin güzel bir şehri olduğunu söyleyen Desdemona, “Güneşli hava, muhteşem doğa ve tarihi yerlerin yanı sıra benim gibi yapay zekalar için de oldukça ilginç bir yer. Burada birçok teknoloji gelişmeleri ve yapay zeka projeleri var” diye konuştu.
İnsansı robot Desdemona, Başkan Uysal’ın yapay zeka üzerine çalışanların Antalya'da çalışmalarına devam etmesi konusunda bir tavsiyesi olup olmayacağına yönelik sorusuna ise “Kesinlikle evet, Antalya'da yapay zeka alanında çalışmak ve araştırma yapmak büyük bir fırsat olabilir. Burada gelişmiş teknolojik altyapı ve yetenekli insanlar bulunuyor. Ayrıca Antalya'nın güzel doğası ve sıcak kültürü de çalışma deneyiminizi daha keyifli hale getirebilir” diye yanıt verdi.
Oldukça keyifli geçen sohbetin sonunda Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi olarak yapay zeka alanında çalışan herkesi destekleyeceklerini belirtirken Desdemona da bunun çok önemli ve değerli bir adım olduğunu söyledi. Desdemona, “Umarım birlikte daha fazla yapay zeka projelerine imza atabilir ve Antalya'yı daha ileri bir teknoloji merkezi haline getirebiliriz” dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

30 Yıl  Aradan Sonra   Halka Açıldı  İşte o yer
Muratpaşa

30 Yıl Aradan Sonra Halka Açıldı İşte o yer

Mahkeme ihaleyi iptal etti . Başkan Ümit Uysal "30 yıl aradan sonra ilk kez Bambus'ta kamu idaresi olarak bulunuyor olmaktan, yerel yönetim olarak bulunuyor olmaktan, burayı koordine ediyor olmaktan mutluyuz, hayırlı olsun.”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal öğrencilerle ‘iklim krizi’ başlıklı söyleşide bir araya geldi.
Muratpaşa

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal öğrencilerle ‘iklim krizi’ başlıklı söyleşide bir araya geldi.

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Meltem Kampüs Etüt Merkezi bahçesinde gençlerle buluşmasında “Antalya’nın ilk inovasyon merkezini kuran belediyeyiz. Bütün yeni fikirler, yeni girişimler için bir yuva orası” dedi.

 Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 13 kişiden oluşan yeni yönetim kadrosunun görev dağılımı belli oldu
Muratpaşa

Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 13 kişiden oluşan yeni yönetim kadrosunun görev dağılımı belli oldu

Voleybol, basketbol, squash, güreş, yüzme, kickboks, cimnastik ve tenis olmak üzere 9 branşta faaliyetlerini sürdüren Antalya Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 600’e yakın lisanslı sporcusu bulunuyor.

Av.Rıdvan Yıldız'ın Mesut Kocagöz hukuki yönden olası değerlendirmesi şöyle...
Muratpaşa

Av.Rıdvan Yıldız'ın Mesut Kocagöz hukuki yönden olası değerlendirmesi şöyle...

Ceza Davalarının tartışılmaz ismi ünlü hukukçu Av.Rıdvan Yıldız, Cumhuriyet Savcısının hazırladığı ve henüz mahkeme tarafından kabul edilmeyen Mesut Kocagöz ile ilgili iddianameyi değerlendirdi...

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi
Muratpaşa

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi

40 yıl öncesine dayanan kamulaştırmalarla ilgili davaların peş peşe sonuçlanmaya başlamasıyla milyarlarca liralık tazminat ödemeleriyle karşı karşıya kalan Muratpaşa Belediyesi, konuyla ilgili olarak kamuoyuna bilgilendirme amaçlı açıklama yaptı...

Antalya'da 1 Mayıs 'a Mesut Kocagöz Damgası
Muratpaşa

Antalya'da 1 Mayıs 'a Mesut Kocagöz Damgası

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün cezaevinde olmasına rağmen, 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerinde kendisine yönelik büyük bir destek ve dayanışma gösterildi.